Site icon

Konsekwencje zdrowotne nadwagi i otyłości

Nadwaga i otyłość to nie tylko problem estetyczny, ale też, a nawet przede wszystkim zdrowotny. Do schorzeń, które pojawiają się w związku z nadprogramowymi kilogramami należą:

– choroba niedokrwienna serca

– nadciśnienie tętnicze

– niewydolność mięśnia sercowego

Ryzyko zawału u kobiet z nadwagą (BMI>29) jest 3 razy większe niż u kobiet z prawidłową masa ciała.

W przypadku występowania nadciśnienia tętniczego zmniejszenie masy ciała już o 10% u osób z tym schorzeniem i otyłością może dać redukcję ciśnienia tętniczego – o 20 mmHg ciśnienia skurczowego i o10mmHg ciśnienia rozkurczowego.

Otyłość zwiększa ryzyko rozwoju hiperlipemii. Szczególnie następuje zwiększenie ilości trójglicerydów i spadek „dobrego cholesterolu”.

Otyłość zwiększa aż 3-krotnie ryzyko wystąpienia cukrzycy insulinoniezależnej. Obniżenie masy ciała o 10 kg zmniejsza ryzyko śmierci związanej z cukrzyca o 30-40%.

U osób otyłych umieralność z powodu niektórych  nowotworów jest wyższa niż u osób z prawidłową masa ciała. U mężczyzn dotyczy to raka jelita grubego oraz raka prostaty. U kobiet raka piersi, raka narządu rodnego i pęcherzyka żółciowego.

U osób otyłych łatwiej dochodzi do zmian zwyrodnieniowych stawów głownie dotyczy to  kończyn dolnych.

Spowodowana jest ta jednostka chorobowa podwyższonym poziomem cholesterolu w żółci u osób otyłych, co prowadzi do większej skłonności do tworzenia złogów.

Typowym objawem tego zespołu jest głośne chrapanie, uczucie porannego zmęczenia, senność w ciągu dnia.

Mechanizm jest złożony – składa się na niego mechaniczne obciążenie ścian klatki piersiowej przez tkankę tłuszczowa, duża masa śródbrzusznej tkanki tłuszczowej wywiera nacisk na wątrobę i wypycha ja do klatki piersiowej, zmniejszając przestrzeń wewnątrzwierszową. Prowadzi to do pogorszenia warunków oddychania.

Zespól obturacyjnego bezdechu sennego sprzyja rozwojowi prawokomorowej niewydolności serca i nadciśnienia płucnego.

U osób otyłych często występują zaburzenia lekowe i depresyjne. Nie zawsze można ustalić, czy są one przyczyna czy następstwem otyłości, jednak otyłość nasila te zaburzenia.

Źródła: „Otyłość – Praktyczny podręcznik kliniczny” Robert Kushner, Victor Lavrence, Sudhesh Kumar, medipage; „Otyłość Zapobieganie i Leczenie” Mirosław Jarosz, Longina Kłosiewicz- Latoszek, PZWL;” abc otyłości” red. Naukowa Naveed Sattar i Mike Lean, PZWL; „Normy Zywienia Człowieka-Podstawy prewencji otyłości i chorób niezakaźnych” red Mirosław Jarosz, Barbara Bułhak-Jachymczyk; „Podstawy dietetyki” pod red. Jacka Bujko wydawnictwo SGGW; Interna Szczeklika red. Prow. Piotr Gajewski.

Zdjęcia pochodzą ze strony pixabay.com, unsplash.com oraz własne.

Exit mobile version